Almanya’da Hamas’a soruşturma

Almanya’da Federal Başsavcılık, Hamas’ın İsrail’e başlattığı saldırılar sırasında bölgede bulunan Alman vatandaşlarının akıbeti ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Terör suçlarıyla ilgili soruşturmalardan sorumlu olan Federal Başsavcılık, soruşturmanın Hamas’ın saldırılarında Alman vatandaşlarının kasıtlı veya kasıtsız öldürülmesi, kaçırılması ve rehin tutulmasıyla ilgili olarak yürütüleceğini duyurdu. Merkezi Karlsruhe kentinde bulunan Başsavcılık, soruşturmanın şimdilik “kimliği kesinleşmeyen Hamas üyelerine” yönelik başlatıldığına dikkat çekti.

DW Türkçe’den Elmas Topcu’nun haberine göre Hamas’ın kaçırdığı ya da öldürdüğü rehineler arasında, bölgeden gelen videolarda militanların bir kamyonetin arkasında taşıdığı görülen Alman vatandaşı Shani Louk da bulunuyor. Louk, 7 Ekim’deki saldırılar sırasında Gazze Şeridi sınırında düzenlenen müzik festivalinin katılımcılarından biriydi. Kamyonette hareketsiz şekilde yatan Shani’nin ölmediği, Hamas’ın elinde tuttuğu iddia ediliyor.

Alman Ceza Yasası, Alman vatandaşlarına yönelik ülke dışında işlenmiş suçlarla bağlantılı olarak savcılara soruşturma açma hakkı tanıyor.

Hamas’ın saldırılarında kaç Alman’ın hayatını kaybettiği veya kaçırıldığı tam olarak bilinmiyor. Alman kamu televizyonu ZDF’te yer alan bilgilere göre; Hamas, İsrail’de beş Alman vatandaşını kaçırdı, bir Alman’ı da öldürdü. Almanya Dışişleri Bakanlığı, kişilerin özlük haklarının korunması ilkesi gereğince kişilerle ilgili açıklama yapmazken Hamas kaçırılanlar arasında Alman vatandaşlarının bulunduğunu doğruladı.

Alman yakınlarının Hamas tarafından kaçırıldığını söyleyen bazı aileler de kamuoyunun karşısına çıkarak yardım talep ediyor. Onlardan biri de 36 yaşında, Almanya-İsrail vatandaşı Yardem Romann’ın ailesi. Alman haber ajansı dpa’ya konuşan aile, Yardem Romann’ın eşi ve küçük kızıyla birlikte Hamas militanlarınca kaçırıldığını söylüyor. Ailenin anlatımına göre; eşinin ailesinin yaşadığı Kibbutz Beeri’ye ziyaret amaçlı giden çift, kızlarıyla birlikte zorla bir araca bindirildi. Üç kişilik aile, Gazze sınırına yaklaşıldığı sırada araçtan kaçmayı başardı, ancak çift daha sonra birbirini kaybetti. Baba ile çocuk İsrail güvenlik birimleri tarafından kurtarıldı, anne Yardem Romann ise hâlâ kayıp.

Die Welt ve Bild gazeteleri de İngiliz erkek arkadaşıyla Kibbutz Nir Os yerleşim biriminde bulunan 22 yaşında bir Alman turistten haber alınamadığını bildiriyor.

İsrail makamları da Hamas’ın yaklaşık 150 vatandaşını kaçırdığını öne sürüyor. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x